Bevezetés a numizmatikába

Egyetemi oktatói működésem kezdete óta meghatározó volt számomra a Nagyszombatban 1635-ben alapított, majd Budára, később Pestre helyezett, Mária Terézia által „királyi” ranggal felruházott egyetem szellemisége.

1997 óta tartok órákat a történeti segédtudományok, de különösen a numizmatika tárgykörében. Bár a nagyszombati egyetemen már korábban tanították ezeket a stúdiumokat, rendszeres és átfogó oktatásukról csak az egyetem Budára történt áthelyezésétől (1777) kezdve beszélhetünk. Ekkor kapott ugyanis három volt jezsuita szerzetes, Pray György az oklevéltan, Wagner Károly a címer- és a pecséttan, Schönvisner István pedig az érem- és a régiségtan oktatására egyetemi tanári kinevezést. Mindig büszkén vallottam magam az ő követőjüknek, ezért is éreztem fontosnak, hogy oktatói tevékenységem során egyetemi jegyzetet, tankönyvet írjak.

Miközben számos, kiemelkedő tudományos értékkel rendelkező hazai numizmatikai kézikönyv született az elmúlt közel harmadfél évszázad során, kifejezetten az egyetemi tanulmányokat elősegítő, vezérfonalnak tekinthető segédkönyv mindeddig nem készült. A kézirat megírásával ezért a célom: oktatási tapasztalatokra épített kézikönyv elkészítése volt.

Módszertani szempontból a szakirodalom azon részéhez kívánok csatlakozni, amelyben a pénzérme feltalálásától kezdve kísérik végig a pénztörténetet, az érmék és érmek pályafutását. Számomra a (mű)tárgy és az azzal foglalkozó történeti segédtudomány ismeretanyagának bemutatása volt az elsődleges.

Minden tematikus-időrendi egységet irodalomjegyzék kísér, de ez minden esetben válogatás: olyan műveket igyekeztem beválogatni, amelyek szerintem alapvetőek, kevés kivételtől eltekintve hozzáférhetőek és az esetleges továbblépést szolgálják. Az egyes bibliográfiai tételeket rövid értékeléssel láttam el.

Végezetül összeállítottam a legfontosabb numizmatikai szakkifejezések jegyzékét magyarul, németül és angolul, így az idegen nyelvű szakirodalmat (különösen a katalógusokat) könnyebben tudják feldolgozni az érdeklődők.

A képanyagot Nudelman László bocsátotta rendelkezésre, írásos közlési engedéllyel.

Gyöngyössy Márton: Bevezetés a numizmatikába. L’Harmattan, Budapest, 2025. 344 p. ISBN 9789636461454